Connectors > Phoenix-Contact-2905133
Phoenix Contact 2905133
| Part Number: | Phoenix Contact 2905133 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2905133 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UM-D37M/DS/FU/LED DG /C300/R |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2905133 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UM-D37M/DS/FU/LED DG /C300/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Length | 124.0028 mm |
| Width | 65.6082 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2905133
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the contact current rating of the product?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.