Connectors > Phoenix-Contact-2904290
Phoenix Contact 2904290
| Part Number: | Phoenix Contact 2904290 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2904290 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block interface module; RJ45 Jack; 8 positions; 48V; 1A; 14-26 AWG | Phoenix Contact 2904290 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2904290 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block interface module; RJ45 Jack; 8 positions; 48V; 1A; 14-26 AWG | Phoenix Contact 2904290
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Connector Type | Push-In |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Max Input Voltage | 48 V |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Positions | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Push-In |
| Voltage Rating | 48 V |
| Depth | 63 mm |
| Height | 75.8 mm |
| Length | 26.416 mm |
| Width | 62.992 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2904290
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the voltage rating and current rating of the product?
What is the wire gauge range that the product supports?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.