Connectors > Phoenix-Contact-2904274
Phoenix Contact 2904274
| Part Number: | Phoenix Contact 2904274 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2904274 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block interface module; D-Sub, Female; 44 pos; 125VAC/DC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2904274 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2904274 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block interface module; D-Sub, Female; 44 pos; 125VAC/DC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2904274
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Connector Type | Push-In |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Max Input Voltage | 125 V |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Positions | 44 |
| Termination | Push-In |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 63 mm |
| Height | 75.8 mm |
| Length | 82.55 mm |
| Width | 46.482 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2904274
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage rating of the terminal block interface module?
What is the maximum operating temperature of the terminal block interface module?
What is the wire gauge range supported by the terminal block interface module?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


