Connectors > Phoenix-Contact-2903783
Phoenix Contact 2903783
| Part Number: | Phoenix Contact 2903783 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2903783 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules VIP-3/PT/ D37SUB/M |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2903783 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules VIP-3/PT/ D37SUB/M
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Connector Type | Push-In |
| Contact Current Rating | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Positions | 37 |
| Termination | Push-In |
| Voltage Rating | 125 V |
| Height | 72.1 mm |
| Length | 72.39 mm |
| Width | 62.992 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2903783
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the wire gauge range supported by the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
