Connectors > Phoenix-Contact-2903780
Phoenix Contact 2903780
| Part Number: | Phoenix Contact 2903780 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2903780 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules VIP-2/PT/ D15SUB/F |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2903780 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules VIP-2/PT/ D15SUB/F
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Connector Type | Push-In |
| Contact Current Rating | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| Max Input Voltage | 125 V |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Positions | 15 |
| Termination | Push-In |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 63 mm |
| Height | 72.1 mm |
| Length | 46.99 mm |
| Width | 62.992 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2903780
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Who are the authorized distributors of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

