Connectors > Phoenix-Contact-2903600
Phoenix Contact 2903600
| Part Number: | Phoenix Contact 2903600 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2903600 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules Active module 8 24 V DC N/O relays |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2903600 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules Active module 8 24 V DC N/O relays
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Gold, Silver, Tin |
| Input Current | 9 mA |
| Max Input Voltage | 26.4 V |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Input Voltage | 21.6 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Termination | IDC |
| Turn-On Delay Time | 5 ms |
| Depth | 63 mm |
| Height | 109.8 mm |
| Length | 92.71 mm |
| Width | 62.992 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2903600
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for this product?
Are there any alternative names or manufacturer aliases for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.