Optoelectronics > Phoenix-Contact-2902854
Phoenix Contact 2902854
| Part Number: | Phoenix Contact 2902854 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Optoelectronics > Phoenix-Contact-2902854 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fiber Optic Transmitters, Receivers, Transceivers FL MC EF 1300 MM ST |
PCX has Phoenix Contact Optoelectronics > Phoenix-Contact-2902854 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fiber Optic Transmitters, Receivers, Transceivers FL MC EF 1300 MM ST
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Wavelength | 1.3 µm |
| Depth | 114.5 mm |
| Height | 99 mm |
| Width | 22.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2902854
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the product?
What are the dimensions of the product?
What is the operating supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


