Connectors > Phoenix-Contact-2901645
Phoenix Contact 2901645
| Part Number: | Phoenix Contact 2901645 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2901645 |
| Qty Available: | |
| Description: | Accessory Type = Patch Panel / Suitable for = Industrial Communication |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2901645 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Accessory Type = Patch Panel / Suitable for = Industrial Communication
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Number of Pins | 1 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Termination | IDC |
| Depth | 53 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 28.956 mm |
| Width | 53.086 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2901645
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the accessory type of Phoenix Contact 2901645?
What is the suitable application for Phoenix Contact 2901645?
What is the maximum operating temperature of Phoenix Contact 2901645?
What is the wire gauge range supported by Phoenix Contact 2901645?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.