Connectors > Phoenix-Contact-2901642
Phoenix Contact 2901642
| Part Number: | Phoenix Contact 2901642 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2901642 |
| Qty Available: | |
| Description: | Accessory Type = Patch Panel / Suitable for = Industrial Communication |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2901642 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Accessory Type = Patch Panel / Suitable for = Industrial Communication
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Schedule B | 8536695050 |
| Shielding | Shielded |
| Depth | 53 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 28.956 mm |
| Width | 53.086 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2901642
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the accessory type of Phoenix Contact 2901642?
What is the suitable application for Phoenix Contact 2901642?
What is the color of Phoenix Contact 2901642?
What is the maximum operating temperature of Phoenix Contact 2901642?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
