Connectors > Phoenix-Contact-2900686
Phoenix Contact 2900686
| Part Number: | Phoenix Contact 2900686 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2900686 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules ELR H3-ES-SC-230AC/ 500AC-0, 6 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2900686 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules ELR H3-ES-SC-230AC/ 500AC-0, 6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | DIN Rail |
| Power Rating | 4 kW |
| Height | 99 mm |
| Width | 22.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2900686
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the power rating of the product?
What are the physical dimensions of the product?
Who are the authorized distributors of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
