Connectors > Phoenix-Contact-2900680
Phoenix Contact 2900680
| Part Number: | Phoenix Contact 2900680 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2900680 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UM-2KS40/16AI/ RS/MKDS |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2900680 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UM-2KS40/16AI/ RS/MKDS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 40 |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Max Input Voltage | 24 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Termination | Screw |
| Depth | 67 mm |
| Height | 112 mm |
| Length | 162.052 mm |
| Width | 67.056 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
