Connectors > Phoenix-Contact-2900190
Phoenix Contact 2900190
| Part Number: | Phoenix Contact 2900190 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2900190 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UM- D37SUB/M/HC3/ 16 DO/MR/SI/Z |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2900190 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UM- D37SUB/M/HC3/ 16 DO/MR/SI/Z
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Contact Material | Silver, Tin |
| Number of Pins | 37 |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Termination | D-Sub |
| Height | 128 mm |
| Length | 227 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2900190
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.