Connectors > Phoenix-Contact-2900109
Phoenix Contact 2900109
| Part Number: | Phoenix Contact 2900109 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2900109 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UMK- EC90/32/EX-XOR |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2900109 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UMK- EC90/32/EX-XOR
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | DIN Rail |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Termination | Screw |
| Depth | 58.5 mm |
| Height | 77 mm |
| Length | 101.3 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2900109
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum input voltage for this product?
What is the minimum operating temperature for this product?
What is the depth, height, and length of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
