Optoelectronics > Phoenix-Contact-2891754
Phoenix Contact 2891754
| Part Number: | Phoenix Contact 2891754 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Optoelectronics > Phoenix-Contact-2891754 |
| Qty Available: | |
| Description: | Gigabit SFP module for transmission up to 1 km with a wavelength of 850 nm. |
PCX has Phoenix Contact Optoelectronics > Phoenix-Contact-2891754 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Gigabit SFP module for transmission up to 1 km with a wavelength of 850 nm.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Plug-In |
| Connector Type | LC |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Current | 300 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Wavelength | 850 nm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2891754
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the transmission distance and wavelength of the module?
What is the data rate and number of ports of the module?
What is the operating temperature range and supply voltage of the module?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.