Optoelectronics > Phoenix-Contact-2891043
Phoenix Contact 2891043
| Part Number: | Phoenix Contact 2891043 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Optoelectronics > Phoenix-Contact-2891043 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Industrial Ethernet Switch FL SWITCH SFNT 5TX-C - 2891043 |
PCX has Phoenix Contact Optoelectronics > Phoenix-Contact-2891043 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Industrial Ethernet Switch FL SWITCH SFNT 5TX-C - 2891043
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 920 g |
| Connector Type | RJ45 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Interface | Ethernet |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 5 |
| Operating Supply Current | 125 mA |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2891043
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
How many ports does the switch have?
What is the data rate of the switch?
What is the operating temperature range of the switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
