Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2866048
Phoenix Contact 2866048
| Part Number: | Phoenix Contact 2866048 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2866048 |
| Qty Available: | |
| Description: | Relay, Monitor, E-Mech, Voltage, DPDT, Ctrl-V 24-240/24AC/DC, Vol-Rtg 250AC | Phoenix Contact 2866048 |
PCX has Phoenix Contact Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2866048 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Relay, Monitor, E-Mech, Voltage, DPDT, Ctrl-V 24-240/24AC/DC, Vol-Rtg 250AC | Phoenix Contact 2866048
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 300 |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 1.6919 kg |
| Coil Power | 1.25 kW |
| Coil Voltage (AC) | 3.0603 MV |
| Coil Voltage (DC) | 3.0603 MV |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Operating Supply Voltage | 240 V |
| Power Consumption | 4.5 W |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | DPDT |
| Height | 90 mm |
| Length | 113 mm |
| Width | 22.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2866048
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the contact configuration of the relay?
What is the maximum operating temperature of the relay?
What is the weight of the relay?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

