Connectors > Phoenix-Contact-2865214
Phoenix Contact 2865214
| Part Number: | Phoenix Contact 2865214 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2865214 |
| Qty Available: | |
| Description: | Motherboard; explosion proof; 20-35VDC; PI-EX-MB-S/16-01-2/D-SUB | Phoenix Contact 2865214 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2865214 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Motherboard; explosion proof; 20-35VDC; PI-EX-MB-S/16-01-2/D-SUB | Phoenix Contact 2865214
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Weight | 746.613041 g |
| Connector Type | Screw |
| Termination | Screw |
| Length | 127.5 mm |
| Width | 247.7 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2865214
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the weight of the motherboard?
What are the dimensions of the motherboard?
What is the maximum and minimum wire gauge supported by the motherboard?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.