Connectors > Phoenix-Contact-2864464
Phoenix Contact 2864464
| Part Number: | Phoenix Contact 2864464 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2864464 |
| Qty Available: | |
| Description: | Relay; Monitor; MCR CONTACTOR ALTERNATING CURRENTS MCR Series | Phoenix Contact 2864464 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2864464 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Relay; Monitor; MCR CONTACTOR ALTERNATING CURRENTS MCR Series | Phoenix Contact 2864464
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 135.299999 g |
| Current Rating | 30 mA |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 30 V |
| Height | 99 mm |
| Length | 114.5 mm |
| Width | 22.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2864464
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the product?
What are the dimensions of the product?
What is the housing material of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
