Circuit Protection > Phoenix-Contact-2856993
Phoenix Contact 2856993
| Part Number: | Phoenix Contact 2856993 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Circuit Protection > Phoenix-Contact-2856993 |
| Qty Available: | |
| Description: | Attachment plug with surge protection for antenna inputs with F connector |
PCX has Phoenix Contact Circuit Protection > Phoenix-Contact-2856993 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Attachment plug with surge protection for antenna inputs with F connector
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Material | Plastic |
| Weight | 72.574779 g |
| Current Rating | 2.5 kA |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Overload Protection | None |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 180 V |
| Height | 44 mm |
| Length | 66 mm |
| Width | 28 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2856993
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its purpose?
What is the weight of the product?
What is the current rating of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


