Connectors > Phoenix-Contact-2853679
Phoenix Contact 2853679
| Part Number: | Phoenix Contact 2853679 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2853679 |
| Qty Available: | |
| Description: | Base; 39.370" W (1000.00mm); Natural; 1000mm Wide Housing | Phoenix Contact 2853679 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2853679 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Base; 39.370" W (1000.00mm); Natural; 1000mm Wide Housing | Phoenix Contact 2853679
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 58.549987 g |
| Height | 114.5032 mm |
| Length | 99.0092 mm |
| Width | 45.0088 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2853679
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the dimensions of the Phoenix Contact 2853679 base?
What is the color of the Phoenix Contact 2853679 base?
Is the Phoenix Contact 2853679 base made of plastic?
What is the weight of the Phoenix Contact 2853679 base?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
