Circuit Protection > Phoenix-Contact-2839211
Phoenix Contact 2839211
| Part Number: | Phoenix Contact 2839211 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Circuit Protection > Phoenix-Contact-2839211 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Overspanningsbeveiligingssteker PT 4- 5DC-ST - 2839211 |
PCX has Phoenix Contact Circuit Protection > Phoenix-Contact-2839211 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Overspanningsbeveiligingssteker PT 4- 5DC-ST - 2839211
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | DIN Rail, Pluggable, Screw, Socket |
| Weight | 20.659998 g |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Conductors | 8 |
| Response Time | 1 ns |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (DC) | 5 V |
| Depth | 52 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 17.7 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2839211
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the nominal voltage of the protective plug?
What are the physical dimensions of the product?
Are there any distributor links for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

