Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2838173
Phoenix Contact 2838173
| Part Number: | Phoenix Contact 2838173 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2838173 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surge Suppressor Terminal Block 300mA 24VDC - TT-2/2-24DC |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2838173 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surge Suppressor Terminal Block 300mA 24VDC - TT-2/2-24DC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 28.349523 g |
| Current Rating | 300 mA |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage (DC) | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rows | 5 |
| Orientation | Straight |
| Overload Protection | None |
| Schedule B | 8536300000 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 24 V |
| Depth | 6.2 mm |
| Length | 79.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2838173
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the maximum supply voltage for the terminal block?
What is the housing material of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
