Connectors > Phoenix-Contact-2832904
Phoenix Contact 2832904
| Part Number: | Phoenix Contact 2832904 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2832904 |
| Qty Available: | |
| Description: | Interface module for connecting PoE twisted pair ports, RJ45, connection direction forward |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2832904 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Interface module for connecting PoE twisted pair ports, RJ45, connection direction forward
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 105.599989 g |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2832904
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its purpose?
What is the weight of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
Are there any alternate names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
