Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2826172
Phoenix Contact 2826172
| Part Number: | Phoenix Contact 2826172 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2826172 |
| Qty Available: | |
| Description: | Industrial Relays ST-REL3-KG230/21/AU |
PCX has Phoenix Contact Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2826172 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Industrial Relays ST-REL3-KG230/21/AU
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Gold |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 41.009995 g |
| Coil Type | Non-Latching |
| Current Rating | 2 mA |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Height | 33 mm |
| Width | 20.8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2826172
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the contact material of the relay?
What is the coil type of the relay?
What are the dimensions of the relay?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.