Circuit Protection > Phoenix-Contact-2818122
Phoenix Contact 2818122
| Part Number: | Phoenix Contact 2818122 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Circuit Protection > Phoenix-Contact-2818122 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surge Suppressor, Network, For Data/Comm, 20kA, Inline, Screw, IP40, 26-16 AWG | Phoenix Contact 2818122 |
PCX has Phoenix Contact Circuit Protection > Phoenix-Contact-2818122 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surge Suppressor, Network, For Data/Comm, 20kA, Inline, Screw, IP40, 26-16 AWG | Phoenix Contact 2818122
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Plug-In |
| Weight | 313.799993 g |
| Capacitance | 1.5 nF |
| Current Rating | 20 kA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 24 V |
| Depth | 33 mm |
| Height | 33 mm |
| Length | 120 mm |
| Width | 33 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2818122
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage rating of the surge suppressor?
What is the current rating of the surge suppressor?
What are the physical dimensions of the surge suppressor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


