Connectors > Phoenix-Contact-2814469
Phoenix Contact 2814469
| Part Number: | Phoenix Contact 2814469 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2814469 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules MCR-C-U/U-DC |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2814469 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules MCR-C-U/U-DC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 74.959995 g |
| Current Rating | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Type | Voltage |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 30 V |
| Height | 99 mm |
| Width | 12.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2814469
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the product?
What is the current rating of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
