Connectors > Phoenix-Contact-2813525
Phoenix Contact 2813525
| Part Number: | Phoenix Contact 2813525 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2813525 |
| Qty Available: | |
| Description: | Isolating Amplifier 0 - 10 V Input, 4 - 20 mA Output MCR Series | Phoenix Contact 2813525 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2813525 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Isolating Amplifier 0 - 10 V Input, 4 - 20 mA Output MCR Series | Phoenix Contact 2813525
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Material | PBT |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 71.100009 g |
| Current Rating | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Positions | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 24 V |
| Height | 93.1 mm |
| Length | 102.5 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2813525
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Where can I download the datasheets and manufacturer documentation for the product?
What is the price of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

