Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2809607
Phoenix Contact 2809607
| Part Number: | Phoenix Contact 2809607 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2809607 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surge Suppressor Terminal Block 32A 24VDC - TT-SLKK5-S-24DC |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2809607 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surge Suppressor Terminal Block 32A 24VDC - TT-SLKK5-S-24DC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 19.239999 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 3 |
| Schedule B | 8536300000 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 24 V |
| Voltage Rating | 24 V |
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Depth | 69.5 mm |
| Height | 66.5 mm |
| Length | 69.5 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2809607
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.