Circuit Protection > Phoenix-Contact-2807573
Phoenix Contact 2807573
| Part Number: | Phoenix Contact 2807573 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Circuit Protection > Phoenix-Contact-2807573 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surge protector; Base Mount; 60VAC/DC; VAL-MS 60 ST | Phoenix Contact 2807573 |
PCX has Phoenix Contact Circuit Protection > Phoenix-Contact-2807573 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surge protector; Base Mount; 60VAC/DC; VAL-MS 60 ST | Phoenix Contact 2807573
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Base, DIN Rail, Plug-In, Wall |
| Number of Pins | 2 |
| Weight | 31.979991 g |
| Frequency | 5.06 kHz |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Termination | Plug |
| Voltage Rating | 60 V |
| Height | 52.4 mm |
| Length | 54.5 mm |
| Width | 17.7 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2807573
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
How does the surge protector mount?
What is the voltage rating of the surge protector?
What are the dimensions of the surge protector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
