Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2802316
Phoenix Contact 2802316
| Part Number: | Phoenix Contact 2802316 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2802316 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fused Terminal Block 10A 300V - ST-BE |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2802316 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fused Terminal Block 10A 300V - ST-BE
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Weight | 6.390011 g |
| Current Rating | 16 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 10 A |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Length | 42 mm |
| Pitch | 6 mm |
| Width | 6 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2802316
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal block?
How many contacts and positions does the terminal block have?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




