Circuit Protection > Phoenix-Contact-2801488
Phoenix Contact 2801488
| Part Number: | Phoenix Contact 2801488 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Circuit Protection > Phoenix-Contact-2801488 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surge protector; DIN Rail; 60VAC/DC; VAL-MS-AR 75 VF/FM | Phoenix Contact 2801488 |
PCX has Phoenix Contact Circuit Protection > Phoenix-Contact-2801488 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surge protector; DIN Rail; 60VAC/DC; VAL-MS-AR 75 VF/FM | Phoenix Contact 2801488
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Mount | DIN Rail |
| Current Rating | 55 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 60 V |
| Depth | 75 mm |
| Height | 160 mm |
| Length | 75 mm |
| Width | 17.7 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2801488
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the surge protector?
What is the voltage rating of the surge protector?
What are the dimensions of the surge protector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
