Circuit Protection > Phoenix-Contact-2801065
Phoenix Contact 2801065
| Part Number: | Phoenix Contact 2801065 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Circuit Protection > Phoenix-Contact-2801065 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surge protector; DIN Rail; Screw Terminals; VAL-MS BE-AR | Phoenix Contact 2801065 |
PCX has Phoenix Contact Circuit Protection > Phoenix-Contact-2801065 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surge protector; DIN Rail; Screw Terminals; VAL-MS BE-AR | Phoenix Contact 2801065
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Mount | DIN Rail |
| Current Rating | 55 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Overload Protection | None |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 153 mm |
| Length | 75 mm |
| Width | 17.7 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2801065
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the color of the surge protector?
What is the maximum operating temperature of the surge protector?
What is the voltage rating of the surge protector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.