Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2800020
Phoenix Contact 2800020
| Part Number: | Phoenix Contact 2800020 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2800020 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks UKK 5-MTK-P/P-LA 24RD/O-U |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2800020 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks UKK 5-MTK-P/P-LA 24RD/O-U
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 24.999999 g |
| Current Rating | 26 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Length | 80 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2800020
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the current rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the product name?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
