Cables and Wire > Phoenix-Contact-2799283
Phoenix Contact 2799283
| Part Number: | Phoenix Contact 2799283 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2799283 |
| Qty Available: | |
| Description: | 2799283 Phoenix Contact PSM-LWL-KDL-980/1000-METER |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2799283 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2799283 Phoenix Contact PSM-LWL-KDL-980/1000-METER
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Insulation Material | PE |
| Mount | Cable |
| Weight | 7.559996 g |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Insulation Diameter | 4.4196 mm |
| Length | 999.744 mm |
| Outside Diameter | 4.4 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2799283
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the color of the product?
What is the insulation material used in the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.