Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2794961
Phoenix Contact 2794961
| Part Number: | Phoenix Contact 2794961 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2794961 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular terminal block with varistor as surge voltage protection between clamping connector and DIN rail, sepa |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2794961 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular terminal block with varistor as surge voltage protection between clamping connector and DIN rail, sepa
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 21.259988 g |
| Current | 30 A |
| Number of Positions | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 48 V |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2794961
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's description?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the color and insulation material of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.