Connectors > Phoenix-Contact-2792099
Phoenix Contact 2792099
| Part Number: | Phoenix Contact 2792099 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2792099 |
| Qty Available: | |
| Description: | 45mm Wide Housing; EG 45-A/ABS GN PRTD | Phoenix Contact 2792099 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2792099 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
45mm Wide Housing; EG 45-A/ABS GN PRTD | Phoenix Contact 2792099
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Weight | 67.499988 g |
| Height | 85.4964 mm |
| Length | 100.9904 mm |
| Width | 40.005 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2792099
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What are the physical dimensions of the product?
What is the weight of the product?
What is the color and material of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.