Connectors > Phoenix-Contact-2792073
Phoenix Contact 2792073
| Part Number: | Phoenix Contact 2792073 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2792073 |
| Qty Available: | |
| Description: | Base; 2.953" L x 3.543" W x 4.232" H (75.00mm x 90.00mm x 107.50mm) | Phoenix Contact 2792073 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2792073 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Base; 2.953" L x 3.543" W x 4.232" H (75.00mm x 90.00mm x 107.50mm) | Phoenix Contact 2792073
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 119.999988 g |
| Height | 85.4964 mm |
| Length | 101.4984 mm |
| Width | 22.5044 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2792073
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the dimensions of the Phoenix Contact 2792073 base?
What is the color of the Phoenix Contact 2792073?
What is the material of the Phoenix Contact 2792073?
How much does the Phoenix Contact 2792073 weigh?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
