Connectors > Phoenix-Contact-2790266
Phoenix Contact 2790266
| Part Number: | Phoenix Contact 2790266 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2790266 |
| Qty Available: | |
| Description: | Housing; 2.983" L x 3.543" W x 1.871" H (75.00mm x 90.00mm x 47.50mm) | Phoenix Contact 2790266 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2790266 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Housing; 2.983" L x 3.543" W x 1.871" H (75.00mm x 90.00mm x 47.50mm) | Phoenix Contact 2790266
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Mount | Screw |
| Weight | 39.309987 g |
| Height | 70.0024 mm |
| Length | 101.4984 mm |
| Width | 19.9898 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2790266
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the dimensions of the Phoenix Contact 2790266 housing?
What is the color of the Phoenix Contact 2790266 housing?
What is the weight of the Phoenix Contact 2790266 housing?
What type of mount does the Phoenix Contact 2790266 housing have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
