Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2788249
Phoenix Contact 2788249
| Part Number: | Phoenix Contact 2788249 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2788249 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks TERMITRAB-UK-R- F/250AC |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2788249 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks TERMITRAB-UK-R- F/250AC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 30.160009 g |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 15.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2788249
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and insulation material of the terminal blocks?
How many positions does the terminal block have?
What is the maximum and minimum wire gauge supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
