Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2781453
Phoenix Contact 2781453
| Part Number: | Phoenix Contact 2781453 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2781453 |
| Qty Available: | |
| Description: | Electronic housing, for PCB insertion, with 12-pos. Combicon pin strip |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2781453 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Electronic housing, for PCB insertion, with 12-pos. Combicon pin strip
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Body Material | Polyamide |
| Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Material | PVC, Polyamide |
| Weight | 53.329989 g |
| Current Rating | 12 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 12 |
| Length | 79 mm |
| Width | 25 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2781453
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 2781453?
What is the body material of the housing?
What is the current rating of the product?
What are the dimensions of the housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



