Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2775210
Phoenix Contact 2775210
| Part Number: | Phoenix Contact 2775210 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2775210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Knife Disconnect Terminal Block F 4 POS Screw Cable Mount 16A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2775210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Knife Disconnect Terminal Block F 4 POS Screw Cable Mount 16A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Cable |
| Weight | 16.480003 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 16 A |
| Max Current Rating | 16 A |
| Max Supply Voltage | 630 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 630 V |
| Depth | 6.2 mm |
| Height | 52 mm |
| Length | 63.5 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2775210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the terminal block?
What is the maximum supply voltage for the terminal block?
What is the housing material of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




