Connectors > Phoenix-Contact-2764881
Phoenix Contact 2764881
| Part Number: | Phoenix Contact 2764881 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2764881 |
| Qty Available: | |
| Description: | Component housing, Cover, closed, width: 45 mm, height: 75 mm, color: green (6021) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2764881 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Component housing, Cover, closed, width: 45 mm, height: 75 mm, color: green (6021)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 16.49001 g |
| Height | 17.5006 mm |
| Width | 45.0088 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2764881
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of Phoenix Contact 2764881?
What are the dimensions of Phoenix Contact 2764881?
What is the color of Phoenix Contact 2764881?
Is Phoenix Contact 2764881 made of plastic?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


