Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2744416
Phoenix Contact 2744416
| Part Number: | Phoenix Contact 2744416 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2744416 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules PSM-ME-RS 232/RS485- |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2744416 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules PSM-ME-RS 232/RS485-
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 199.999989 g |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Positions | 9 |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Output Type | RS-485 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Depth | 22.5 mm |
| Height | 99.06 mm |
| Length | 99 mm |
| Width | 22.86 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2744416
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical dimensions of the product?
What is the maximum operating temperature and minimum operating temperature of the product?
What is the output type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





