Connectors > Phoenix-Contact-2735564
Phoenix Contact 2735564
| Part Number: | Phoenix Contact 2735564 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2735564 |
| Qty Available: | |
| Description: | Housing; 0.886" W (22.50mm); gray; 22.5mm Wide Housing | Phoenix Contact 2735564 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2735564 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Housing; 0.886" W (22.50mm); gray; 22.5mm Wide Housing | Phoenix Contact 2735564
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 85.048569 g |
| Height | 114.5032 mm |
| Length | 99.0092 mm |
| Width | 35.0012 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2735564
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
Are there any available datasheets and manufacturer documentation for this product?
Are there any alternate names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
