Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2717139
Phoenix Contact 2717139
| Part Number: | Phoenix Contact 2717139 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2717139 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Sensor/Actuator Terminal Block F 5 POS Screw T DIN Rail 24A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2717139 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Sensor/Actuator Terminal Block F 5 POS Screw T DIN Rail 24A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 1.000171 kg |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 26 A |
| Max Current Rating | 24 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Poles | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 54.5 mm |
| Length | 62.5 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2717139
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




