Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716732
Phoenix Contact 2716732
| Part Number: | Phoenix Contact 2716732 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716732 |
| Qty Available: | |
| Description: | Device terminal block for direct mounting 5-pos (G 10/5) G Series | Phoenix Contact 2716732 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716732 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Device terminal block for direct mounting 5-pos (G 10/5) G Series | Phoenix Contact 2716732
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Material | Copper |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Polyamide |
| Mount | Chassis, Panel, Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 89.500011 g |
| Current Rating | 65 A |
| Max Current Rating | 76 A |
| Number of Circuits | 5 |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Wire Entries | 10 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 33 mm |
| Length | 22 mm |
| Width | 68 mm |
| Wire/Cable Gauge | 8 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 6 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2716732
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.