Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716729
Phoenix Contact 2716729
| Part Number: | Phoenix Contact 2716729 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716729 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block; 1; 8; 24 to 6 AWG (UL), 22 to 6 AWG (CSA); 750; 76 A; 8 kV; M 4 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716729 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block; 1; 8; 24 to 6 AWG (UL), 22 to 6 AWG (CSA); 750; 76 A; 8 kV; M 4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Polyamide |
| Mount | Chassis, Panel, Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 71.999993 g |
| Current | 65 A |
| Current Rating | 76 A |
| Max Current Rating | 76 A |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Wire Entries | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 31 mm |
| Length | 33 mm |
| Stripping Length | 12 mm |
| Width | 56.9976 mm |
| Wire/Cable Gauge | 6 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2716729
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


