Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716062
Phoenix Contact 2716062
| Part Number: | Phoenix Contact 2716062 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716062 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Dead Front 30A 300V 6P - G5/6 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2716062 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Dead Front 30A 300V 6P - G5/6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Material | Copper |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Nylon |
| Mount | Cable, Chassis, Panel |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 42.049997 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Max Current Rating | 32 A |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Poles | 6 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Wire Entries | 12 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 24 mm |
| Length | 22 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Width | 52 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2716062
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


