Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2713913
Phoenix Contact 2713913
| Part Number: | Phoenix Contact 2713913 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2713913 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories ME MAX 45 3-3 KMGY ELE HSG22.5MM48P12X4 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2713913 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories ME MAX 45 3-3 KMGY ELE HSG22.5MM48P12X4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Body Material | Polyamide |
| Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide |
| Weight | 72.83001 g |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 48 |
| Termination | Screw |
| Height | 114.5 mm |
| Length | 99 mm |
| Width | 45 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2713913
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the housing material?
What is the maximum operating temperature?
What is the wire gauge range for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
