Optoelectronics > Phoenix-Contact-2708614
Phoenix Contact 2708614
| Part Number: | Phoenix Contact 2708614 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Optoelectronics > Phoenix-Contact-2708614 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fiber Optic Transmitters, Receivers, Transceivers PSI-MOS-PROFIB /FO 850 T-SO |
PCX has Phoenix Contact Optoelectronics > Phoenix-Contact-2708614 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fiber Optic Transmitters, Receivers, Transceivers PSI-MOS-PROFIB /FO 850 T-SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 205.379991 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Interface | RS-485 |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Nominal Supply Current | 120 mA |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Type | Voltage |
| Termination | Screw |
| Depth | 105 mm |
| Height | 99 mm |
| Width | 35 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2708614
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
